artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

biegunka po kawie z mlekiem
Zdrowie

Biegunka po kawie z mlekiem – możliwe przyczyny

Kawa jest najpowszechniejszym ciepłym napojem, po który chętnie sięgamy o poranku. To właśnie kawa jest tą substancją, która pozwala nam się dobudzić i stymuluje nas do aktywnego rozpoczęcia dnia. Niemniej jednak jak powszechnie wiadomo, kawa podkręca metabolizm, co w rzeczywistości przekłada się na konieczność udania się po jej wypiciu do toalety. Jeśli jednak kawa wywołuje biegunkę, należy mieć świadomość, że w organizmie pojawił się jakiś problem.

Biegunka po kawie z mlekiem

Biegunka po kawie z mlekiem, choć nie jest pozytywnym znakiem od organizmu, przydarza się bardzo dużej liczbie osób. Przyczyny takiego stanu są bardzo różne. Przede wszystkim, istnieje bardzo duża grupa zwolenników picia kawy na czczo lub w ogóle traktowania kawy jako jedyny poranny posiłek. Jest to ogromny błąd, którego konsekwencją może być właśnie występowanie biegunki po kawie. Oprócz właściwości stymulujących układ nerwowy, zadaniem kawy jest także pobudzenie do pracy jelit i stymulacja ich perystaltyki. Nic więc dziwnego, że po wypiciu kawy na czczo, która powoduje uruchomienie i pobudzenie perystaltyki jelit, nie są one w stanie wytworzyć prawidłowo uformowanego stolca. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby rozpocząć dzień od wartościowego śniadania, a wypicie kawy odrobinę odłożyć w czasie.

Nietolerancja laktozy

Biegunka po kawie z mlekiem jest nie tylko efektem jej działania stymulującego pracę jelit. Bardzo często zdarza się, że za biegunkę i rozwolnienie, które jest następstwem wypicia kawy, odpowiedzialna jest nie ona sama, a wszelkiego rodzaju dodatki do kawy. Zdecydowany prym wśród kawowych dodatków od lat dzierży mleko. Niestety nie każdy wie, że człowiek wraz z wiekiem traci zdolność do jego trawienia, co objawia się poważnymi zaburzeniami na tle pokarmowym. Taki stan powszechnie nazywany jest nietolerancją laktozy. Aby tolerować laktozę, człowiek musi posiadać enzym, nazwany laktazą. Innym wyjściem jest rezygnacja ze spożywania krowiego mleka. Wiele firm farmaceutycznych oferuje syntetyczny enzym, po spożyciu którego będziemy mogli cieszyć się smakiem serów, mleka i oczywiście kawy z jego dodatkiem. Warto jednak pamiętać, że takie działanie jest sztucznym ingerowaniem w naturalne siły obronne organizmu, dlatego najlepiej jest słuchać jego naturalnych odruchów. Miłośnicy kawy z mlekiem nie muszą jednak z niej rezygnować. Wystarczy zastąpić mleko krowie mlekiem roślinnym, na przykład kokosowym lub migdałowym.

Jak poradzić sobie z biegunką po kawie z mlekiem?

Biegunka po kawie z mlekiem może mieć różne podłoże. Jeśli pojawia się ona o poranku, warto zupełnie odstawić na jakiś czas kawę, aby upewnić się, że to ona odpowiada za taki stan. Jeśli odstawienie kawy, przełożenie jej picia na późniejszą porę lub zmiana mleka krowiego na jedno z mlek roślinnych nie przyniesie żadnego rezultatu, warto udać się wówczas do lekarza w celu ustalenia przyczyny występowania biegunki. Może się okazać, że to nie kawa ani mleko są jej przyczyną, a na przykład pojawienie się w przewodzie pokarmowym pasożytów lub zakażenie powszechnie występującą bakterią helicobacter pylori, która powoduje spustoszenie w układzie pokarmowym.