artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

naczynie zarowe
Dom i Ogród

Do czego może się przydać naczynie żarowe?

Naczynia żarowe to jeden z podstawowych typów naczyń. Można znaleźć je właściwie w każdej kuchni, bo są niezwykle praktyczne. Warto przyjrzeć się im bliżej i zastanowić się, do czego mogą się one przydać. Co można przygotowywać w naczyniach żarowych?

Do zapiekanek

Naczynia żarowe doskonale nadają się do przygotowywania różnego rodzaju zapiekanek. Najczęściej są to zapiekanki z makaronu, ziemniaków lub warzyw. Zapiekanki te są popularne w różnych kuchniach świata, bo zazwyczaj ich przygotowanie jest proste i szybkie. Najczęściej nie wymaga nawet używania garnków, ale produkty po prostu wkłada się do naczynia i zapieka. Wiele zapiekanek można przygotować bez wcześniejszych etapów. W naczyniu żarowym ugotują się ziemniaki i surowy makaron. Trzeba jednak pamiętać, że zapiekając w naczyniu żarowym surowy makaron, koniecznie trzeba nalać do naczynia wody, bulionu lub śmietanki, która będzie mogła wchłonąć się w makaron i sprawić, że będzie miał idealną konsystencję. Takie rozwiązanie skraca czas przygotowania finalnego posiłku.

Do mięs

Naczynie zarowe świetnie nadaje się do zapiekania mięs – różnego rodzaju i gatunku. Mięso w czasie pieczenia będzie wypuszczało soki, które mogą gromadzić się w naczyniu i tworzyć naturalny sos. Takie przygotowywanie mięsa jest bardzo proste i nie wymaga od kucharza zbyt wielkich umiejętności. Do naczynia można wrzucić też obrane ziemniaki i warzywa np. marchew, cukinię lub szparagi. Dzięki temu można prosto i dość szybko przyrządzić kompletny posiłek. Szczególnie dobrze piecze się w ten sposób kurczaka, wołowinę lub schab. Jednak w gruncie rzeczy nie ma ograniczeń w rodzajach mięsa, które można zapiec w ten sposób.

Do deserów na zimno

Naczynia żarowe doskonale nadają się do przygotowywania w nich i podawania deserów na zimno. Są idealne do deserów takich jak tiramisu, serników na zimno lub mrożonych ciast. W naczynie można bez obaw wlać gorącą masę. Kiedy ostygnie, można schować danie do lodówki lub zamrażarki. Najważniejsze jest jednak to, że naczynie jest szczelne. Oznacza to, że płynna masa nie wypłynie przez niewielkie szpary w dnie. Warto o tym pamiętać, bo zwykłe tortownice nigdy nie zapewnią takiej szczelności. To, że coś z nich wypłynie jest właściwie przykrym standardem, gdy masa na deser ma zbyt płynną konsystencję. W przypadku naczyń żarowych nie ma tego problemu. Masa np. galaretka lub budyń z całą pewnością zostanie na miejscu i będzie mogła spokojnie zastygnąć w naczyniu w pożądany kształt.

Do serwowania

Naczynia żaroodporne nadają się też do serwowania w nich dań i podawania ich na stół. Są one odporne na wysokie temperatury, więc można układać na nich gorące przekąski. Wiele naczyń żarowych jest bardzo ozdobnych i estetycznych. W związku z tym doskonale nadają się do tego, by podawać na nich posiłki nawet na bankietach i wyjątkowo uroczystych przyjęciach. Nic nie stoi na przeszkodzie też, by podawać w takich naczyniach również zimne przekąski i dania. Najważniejsze jest, by wyglądały one imponująco i łatwo było je podać.