artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

Rodzaje kominów
Lifestyle

Rodzaje kominów – jak wybrać odpowiedni system kominowy do swojego domu?

Komin jest nieodłącznym elementem każdego domu – pamięta o tym każde dziecko, malując na kartce krajobraz. Z drugiej strony, wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że system kominowy może mieć różną konstrukcję, a zastosowane w nim materiały powinny odpowiadać charakterystyce zastosowanego w budynku ogrzewania. Jak zbudowany jest komin i dlaczego jest to tak ważne przy jego zakupie do własnego domu?

Z czego zbudowany jest komin?

Ze względu na materiał, z jakiego powstają kominy, wyróżnia się cztery podstawowe rozwiązania:

  • Kominy stalowe obejmują głównie wkłady kominowe. Można je podzielić na jednościenne oraz dwuścienne. W produkcji najczęściej wykorzystuje się stal kwasoodporną (inaczej INOX) lub chromoniklową.

  • Kominy murowane najczęściej stanowią osobną konstrukcję, przyczepioną do ściany nośnej. Do ich wykonania wykorzystuje się pustaki ceramiczne lub cegły klinkierowe wraz z licówkami.

  • Kominy betonowe przeznaczone były głównie do systemów wentylacji, jednak i w tej roli nie sprawdzały się zbyt dobrze. Pod wpływem zmian temperatury beton szybko kruszeje i konieczna jest jego renowacja.

  • Kominy ceramiczne cieszą się rosnącą popularnością, podobnie jak wkłady stalowe. Wykonane są najczęściej dwuwarstwowo, z ceramiki szamotowej lub kamionki kwasoodpornej.

Kominy murowane, choć nadal stanowią częsty wybór, są powoli wypierane przez inne rozwiązania. Jednak największą wygodę zapewniają gotowe systemy kominowe.

Wybór systemu kominowego w zależności od ogrzewania

W zależności od posiadanego kotła i używanego paliwa system kominowy musi spełniać inne wymagania.

  • Kotły na paliwo stałe najlepiej współpracują z kominami stalowymi lub ceramicznymi. Zapewniają one łatwiejsze i dokładniejsze czyszczenie przewodów kominowych, a jednocześnie nie dopuszczają do powstawania wykwitów smolistej cieczy na zewnętrznej części komina.

  • Kotły gazowe, posiadające zamkniętą komorę spalania, wytwarzają większe ilości pary wodnej, która może się kondensować w przewodzie kominowym. Dlatego też zaleca się stosowanie wkładów kwasoodpornych, chroniących przed substancjami powstałymi z połączenia pary wodnej i spalin.

  • Kotły olejowe również wytwarzają parę wodną, więc i tutaj konieczne jest zastosowanie stali lub ceramiki kwasoodpornej.

  • Systemy kominkowe do kominków muszą być wyposażone w kanały wentylacyjne. Dzięki temu mogą skutecznie odprowadzać dym z konstrukcji o zamkniętej i otwartej komorze spalania.

Wybór odpowiedniego systemu nie jest prosty i często wymaga porady specjalisty. Na szczęście pracownicy sklepów branżowych, takich jak Pekabet, mają potrzebną wiedzę i doświadczenie, by doradzić, które systemy kominowe sprawdzą się najlepiej. Dzięki temu system grzewczy może pracować w optymalnych warunkach, a zużycie paliwa będzie mniejsze, przynosząc oszczędności domownikom.