artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

siemię lniane dla niemowlaka
Dziecko

Siemię lniane dla niemowląt i małych dzieci

Zdrowotne właściwości siemienia lnianego znały już nasze babcie. Po latach zapomnienia, te małe brązowe ziarenka, znowu stały się ważnym elementem diety. Ziarna lnu pospolitego są uznawane za tzw superfoods, ponieważ mają korzystny wpływ na organizm. W sklepach zielarskich można znaleźć siemię, które jest brązowe. Jest to najpopularniejsza „wersja” tych ziaren. Mniej popularne, ale z bogatsza zawartością składników odżywczych, jest siemię złociste, czyli budwigowe. Ze względu na swoje dobroczynne działanie, siemię lniane polecane jest dla każdego, w każdym wieku: dla małych dzieci, kobiet w ciąży, a także dla niemowląt.

Właściwości siemienia lnianego

Nasiona lnu mają wiele korzystnych właściwości, dlatego watro jest je włączyć do diety dziecka. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie robić tego w dużych ilościach, ponieważ może mieć działanie alergizujące. Siemię lniane dla niemowlaka, najczęściej stosuje się w przypadku problemów z brzuszkiem. Drobno zmielone i podane w niewielkiej ilości, przyniesie ulgę maleństwu. Do największych zalet nasion lnu, można zaliczyć bogactwo kwasów omega-3. Jest ich prawie tyle samo co w rybach, a jak wiadomo, ryby do diety niemowlaka wprowadza się stosunkowo późno i nie każdy maluch będzie je lubił. Siemię lniane może być dobrym pomysłem na przemycenie kwasów omega-3 do diety dziecka. Nasiona lnu można stosować także jako kosmetyk. Szczególnie dobrze wpłyną na niemowlę, które cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry. Wystarczy przygotować odpowiednią mieszankę i dodać ją do kąpieli. Powstanie „kisiel”, który złagodzi zaczerwienienia, a także ukoi suchą skórę.

Jak podawać siemię lniane dziecku

Kiedy rozszerza się dietę, siemię lniane dla niemowlaka, można dodać do jogurtu, koktajlu, można zmielonym posypać kanapkę, lub dodać do domowych ciasteczek. Dodatkową zaletą nasion lnu jest to, że ich smak jest neutralny, dlatego można je używać jako urozmaicenie wielu posiłków. Dla półrocznego niemowlaka, zaleca się 1-2 łyżeczek zmielonego siemienia, zalanego gorącą wodą i ostudzonego.

Siemię lniane ma zbawienny wpływ na zaparcia i biegunki u niemowląt, ale to nie jest jego jedyne zastosowanie. Możne je z powodzeniem wykorzystać jako syrop na suchy kaszel, a także pomaga w problemach ze skórą. Obecnie wiele niemowląt cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry, a siemię dodane do kąpieli, będzie działało łagodząco. Rodzice malutkich dzieci często borykają się z odparzeniami i z tym również poradzą sobie zmielone ziarna lnu.

Jak widać siemię lniane ma same zalety, nie tylko jako składnik codziennej diety, ale także jako naturalny kosmetyk. Dzięki swoim właściwościom, może je stosować już u niemowląt. Trzeba tylko pamiętać, żeby było odpowiednio przygotowane i podane w niedużych ilościach. Wtedy z pewnością osiągniemy zamierzony efekt. W dzisiejszych czasach rodzice szukają dla dzieci produktów, tzw superfoods i często wydają na ten cel duże sumy, a siemię lniane jest bardzo tanie. Często porównuje się je do nasion chia, ale nasiona lnu mają zdecydowanie więcej zalet.